AutoSAP uspořádalo další jednání představitelů firem automotive s představiteli krajů. Tentokrát se zástupci členských firem a dalších společností setkali s představiteli Moravskoslezského kraje v jeho sídle v Ostravě.
Nejpodstatnějšími diskutovanými tématy byly v Moravskoslezském kraji, podobně jako v dalších krajích, trh práce, vzdělávání a dopravní infrastruktura. Cílem setkání zástupců firem, Moravskoslezského kraje, Úřadu práce ČR a za účasti ředitelů krajských poboček SP ČR a HK ČR bylo seznámit se s aktuální problematikou v daných oblastech a prodiskutovat náměty firem s krajskými představiteli.
Účastníci jednání se shodli na tom, že se oblasti automotive i nadále daří, jak na Severní Moravě, tak celostátně a tato část průmyslu patří k páteřím české ekonomiky, který v současné době generuje výrazný růst exportu.
„Moravskoslezský kraj je dynamický region, který ctí svou průmyslovou historii a posouvá ji dál. Hospodářské transformaci napomáhá nejen chytré propojování moderních technologií, ale také podpora technického vzdělávání. Automobilový průmysl je jedním z nejdůležitějších odvětví našeho regionu. A jeho posila je logicky jednou z priorit kraje“ řekl v úvodu hejtman Ivo Vondrák.
Prezident AutoSAP Bohdan Wojnar ve svém úvodním vystoupení potvrdil, že Moravskoslezský kraj je domovem mnoha firem autoprůmyslu, které jsou významnými zaměstnavateli: „Firmy z oboru autoprůmyslu zaměstnávají 25 % zaměstnanců ze zpracovatelského průmyslu v tomto kraji a vytvářejí 55 % tržeb zpracovatelského průmyslu. Tyto údaje dokumentují, že autoprůmysl je pro kraj nejen klíčový zaměstnavatel, ale i odvětví, které vykazuje vyšší produktivitu práce umožňující velmi dobré finanční ohodnocení zaměstnanců.“
Bohdan Wojnar dále uvedl, že automobilový průmysl se ve středně a dlouhodobém horizontu připravuje na významné změny. Mezi ně bude patřit lektromobilita, autonomní řízení a digitalizace: „Pro tyto principiální změny je potřeba vytvářet rámcové podmínky. O nich už více než rok intenzivně jednáme s vládou ČR a hlavní cíle jsou zakotvené ve vládou schváleném Memorandu o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR. Témata jako budování dobíjecích stanic, ochrana digitálních dat nebo vytvoření legislativních podmínek pro ověřování autonomního řízení jsou díky tomu na stole a v rámci široké platformy o nich můžeme s představiteli státu jednat. Tyto změny se budou týkat celého odvětví, jak finalistů, tak také dodavatelů.“
Zástupci krajské samosprávy se nicméně shodli s vedením AutoSAP na tom, že rozvoj automobilového průmyslu se potýká s řadou aktuálních problémů. „Výrobní společnosti mají nedostatek kvalifikované pracovní síly. V provozech chybí nejen vývojáři, ale i pracovníci na výrobních linkách. Podniky si také dlouhodobě stěžují na nedobrou provázanost školského systému s praxí v provozech. V této oblasti se snažíme hledat řešení například podporou duálního vzdělávání. Také pracujeme na tom, aby se lidé mohli snadněji a pohodlněji dostat do práce. Zajišťováním veřejné dopravy zlepšujeme propojení a návaznost spojů. Věřím, že i toto je cesta, jak celou situaci zlepšit.“ řekl hejtman Ivo Vondrák.
„Sdružení automobilového průmyslu bylo jedním z prvních iniciátorů prosazování duálního vzdělávání a naše firmy mají v oblasti vzdělávání a podpory trhu práce řadu inspirativních projektů, které je možno ve spolupráci s orgány kraje rozvíjet. Kromě těchto tradičních témat je naší prioritou i spolupráce v oblasti rozvoje infrastruktury pro vozidla s alternativním pohonem a podpora výzkumu a vývoje na bázi kooperace firem a vysokých škol.“ potvrdil jeho slova prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.
Zástupci firem automobilového průmyslu a Moravskoslezského kraje se shodli také na tom, že jak současné problémy, tak budoucí výzvy lze úspěšně řešit jen vzájemnou spoluprací.

Dokumenty