Sdružení automobilového průmyslu má nové členy

21. 1. 2021

Ve druhé polovině roku 2020 a na začátku roku 2021 se mezi členy zařadilo několik významných společností působících v automobilovém průmyslu v ČR. O jaké firmy jde, čím se zabývají a kde působí?

Představenstvo Sdružení automobilového průmyslu na svých dvou posledních zasedáních v roce 2020 schválilo hned šest nových členů. Těmi jsou (abecedně seřazené) společnosti BOSAL ČR, spol. s r.o., Clarios Česká Lípa spol. s r.o., Faurecia Emissions Control Technologies, Mladá Boleslav, s.r.o., FRAENKISCHE CZ s.r.o., Lear Corporation Czech Republic s.r.o. a ŠKODA ELECTRIC a.s. Pojďme si je představit.

BOSAL ČR, spol. s r.o.

  • Sídlo: Brandýs nad Labem
  • Rok založení: 1998
  • Počet zaměstnanců: 490

Skupina BOSAL je zavedeným světovým výrobcem automobilového a průmyslového vybavení jak pro trh originálního vybavení, tak pro aftermarket. Zaměřuje se především na systémy regulace emisí pro osobní a užitková vozidla.

Celosvětově pracuje v rámci skupiny BOSAL více než 2 200 zaměstnanců ve 12 závodech, 7 distribučních centrech a 5 centrech pro výzkum a vývoj.
V České republice působí Bosal více než 20 let a má zde jeden ze strategicky nejdůležitějších závodů. V Brandýse nad Labem vyrábí výfukové systémy, katalyzátory, ocelové trubky a další komponenty pro autoprůmysl. Hlavními odběrateli jsou VW, Škoda, Volvo, Audi a další.

www.bosal.com


Clarios Česká Lípa spol. s r.o.

Clarios, dříve Johnson Controls Power Solutions, je globálním lídrem na trhu v oblasti pokročilých řešení pro skladování energie. Více než 16 000 zaměstnanců v 56 výrobních, recyklačních a distribučních centrech po celém světě vyvíjí, vyrábí a distribuuje portfolio baterií prakticky pro všechny typy vozidel. Každá třetí vyrobená baterie na světě pochází od společnosti Clarios.

Ve dvou závodech v České Lípě zaměstnává společnost Clarios přes 750 zaměstnanců a přispívá tak k rozvoji celého regionu. Závod na výrobu autobaterií je jednou z největších výrobních lokací společnosti, kde bylo od začátku fungování v roce 1944 vyrobeno již více než 154 milionů standardních olověných baterií. Vyrábí se zde startovací akumulátory pro osobní i nákladní vozidla. Produkty směřují k zákazníkům jednak jako originální vybavení (např. společnostem Ford, Suzuki, Kia, Toyota, Fiat, Hyundai, Caterpillar atd.), ale rovněž i jako náhradní díly pro poprodejní servis (značky VARTA, Bosch, Berga, Arktis, Energizer, ADAC a další).

www.clarios.com


Faurecia Emissions Control Technologies, Mladá Boleslav, s.r.o.

  • Sídlo: Bezděčín, Mladá Boleslav/Písek
  • Rok založení: 2000
  • Počet zaměstnanců: 3500

Faurecia je francouzský globální dodavatel automobilového průmyslu se sídlem v Nanterre na západním předměstí Paříže. Jedná se o jednoho z největších mezinárodních výrobců automobilových dílů na světě v oblasti interiérů vozidel a technologiích regulace emisí. Navrhuje a vyrábí sedadla, výfukové systémy, vnitřní systémy nebo dekorativní prvky vozidla (hliník, dřevo). Jeden ze tří automobilů je vybaven součástkou ze společností Faurecia.

Faurecia zaměstnává celosvětově více než 8 tisíc inženýrů a techniků, provozuje více než 300 výrobních závodů a 35 výzkumných a vývojových středisek ve 37 zemích po celém světě.

V rámci České republiky zaměstnává Faurecia přes 5000 zaměstnanců v osmi výrobních závodech, které jsou umístěné v lokalitách Mladá Boleslav, Plzeň, Pardubice a Písek. Faurecia také úzce spolupracuje s řadou technických vysokých škol.

www.faurecia-cz.cz


FRAENKISCHE CZ s.r.o.

Skupina FRÄNKISCHE je světovou jedničkou v oblasti vývoje, výroby a dodávek technicky špičkových plastových trubek a systémů z plastu a kovu určených pro oblast pozemních a inženýrských staveb, a pro strojírenský, zejména pak automobilový půmysl. Skupina má globální působnost, výrobní pobočky a distribuční centra má v Evropě, Asii, Americe a Africe. Po celém světě má skupina FRÄNKISCHE zhruba 4500 zaměstnanců, v České republice ji zastupuje společnost FRAENKISCHE CZ s.r.o. se sídlem v Okříškách na Třebíčsku, která se téměř s tisícovkou zaměstnanců řadí mezi pět nejvýznamnějších zaměstnavatelů regionu.

Hlavním produktem firmy FRAENKISCHE CZ jsou zakázkové i standardizované výrobky a systémy pro kabelovou ochranu a rozvod médií. Mezi zákazníky společnosti patří největší světové automobilky, stejně jako známí výrobci bílé domácí techniky. Přehled produktového portfolia je ke shlédnutí na stránkách www.fraenkische-ip.com, v sekci automobilový průmysl / průmysl.

Společnost FRAENKISCHE CZ s.r.o. se v roce 2018 stala vítězem Národní ceny kvality České republiky v programu Start Plus a je držitelem ocenění Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost – společensky odpovědná organizace II. stupně. Firma je dále držitelem Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost a následující certifikace:

  • IATF 16949:2016: Systém managementu kvality v automobilovém průmyslu
  • ISO 14001: Systém managementu životního prostředí
  • ISO 45001: Systém managementu BOZP

www.fraenkische.com/cs-CZ/


Lear Corporation Czech Republic s.r.o.

Lear Corporation je předním světovým výrobcem v oblasti autosedaček. Hlavním cílem společnosti je díky produktům zprostředkovat spotřebitelům maximální zážitky z jízdy. Zaměřuje se na technologie pro bezpečnější, chytřejší a pohodlnější cesty. Je plně integrovaným výrobcem a dodavatelem sedadlových systémů prakticky pro všechny světové značky automobilů.

Společnost je také světovým lídrem ve vývoji kompletních elektrických distribučních systémů pro automobilový průmysl. Odborné znalosti v oblasti architektury vozu a systémové integrace poskytují konkurenční výhodu při navrhování a dodávkách systémů distribuce energie, které podporují tradiční elektrické architektury i nově vznikající vysoce výkonné a hybridní systémy. Lear prosazuje elektrifikaci a konektivitu jako dva megatrendy, které se staly hlavními hnacími silami změn a růstu v automobilovém průmyslu.

Celosvětově působí ve 39 zemích světa, kde zaměstnává 161 000 zaměstnanců. V Česku se společnost zaměřuje na kompletaci autosedaček v závodech Seating Kolín a Seating Stříbro. E-system závod ve Vyškově je zaměřen na kompletních elektrických distribučních systémů pro automobilový průmysl. Nedílnou součástí týmu závodů v Česku jsou Administrativní centrum v Brně a Technologické centrum v Plzni.

www.lear.com


ŠKODA ELECTRIC a.s.

Škoda Electric, která patří do skupiny Škoda Transportation, je zkušeným výrobcem trakčních pohonů a trakčních motorů pro lokomotivy, tramvaje, EMU, metro, důlní vozidla a zároveň je výrobcem trolejbusů a elektrických autobusů. Velkou pozornost společnost věnuje využívání nejnovějších technologií pro moderní vozidla městské hromadné dopravy a železnice. Do vývoje nových produktů investuje v průměru 10 % svého ročního obratu. V současné chvíli zaměstnává celkem 800 lidí z toho přes 200 specialistů v oblasti technického vývoje, projektů a konstrukce. Škoda Electric je stabilní, silná a zkušená evropská společnost, která garantuje kvalitu, spolehlivost a dlouhodobou spolupráci. Navazuje tak na dlouholetou tradici Škodových závodů v Plzni.

www.skoda.cz